Aysel Yıldırım

 

 

Aysel Yıldırım 1979 yılında İstanbul’da doğdu. 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları’nda tamamladı. Yüksek lisans tezi “Feminist Tiyatro” üzerinedir.

Lisans öğrenimi boyunca Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda (BÜO) tiyatro yaptı. BÜO’da pek çok oyunda oyunculuk yaptı, reji ve yayıncılık alanlarında sorumluluk aldı. 2001 yılından bu yana BGST - Tiyatro Boğaziçi’nde oyunculuk, yönetmenlik, oyun yazarlığı ve yayıncılık alanlarında çalışıyor.

2000 yılından itibaren Feminist Kadın Çevresi’nde feminist tiyatro çalışmaları içinde yer aldı. FKÇ içerisinde 8 Mart etkinliklerine dönük olarak hazırlanan kadın oyunlarında oyunculuk yaptı ve profesyonel hayatında da Sevilay Saral tarafından kaleme alınan ve sahnelenen Kadın Doğum, 7 Kadın, Otobüs oyunlarında yer aldı. 2005’ten bugüne sergilenmeye devam eden ve tek kişilik bir kadın oyunu olan Bir Kadın Uyanıyor’un icracısıdır.

Feminist tiyatro oyunlarından biri olan Zabel adlı oyunda (2017) yazarlık, oyunculuk ve reji yaptı; “Zabel” rolündeki performansı ile 2018 Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri ve 2018 Direklerarası Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En İyi Kadın Oyuncusu” seçildi. Ayrıca Duygu Dalyanoğlu ile Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri ve Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri tarafından verilen “Yılın Yerli Oyun Yazarı” ödülüne layık görüldü.

Profesyonel yaşamı boyunca bir yandan da gençlerle tiyatro faaliyetine, tiyatro eğitmeni ve yönetmen olarak devam etti. Hâlihazırda Terakki Vakfı Okulları Tiyatro Eğitmeni’dir. Ayrıca 2009 yılı itibariyle klasikleri gençlere tanıtma hedefiyle hazırlanan ve hem genç hem yetişkin seyirciyle hâlâ buluşmaya devam eden “gençlik tiyatrosu serisini” üreten kadro arasında yer aldı. Moliére Efendi (2009), Selam Sana Shakespeare (2011), Müsahipzade ile Temaşa (2013), Lorca’nın Acıklı Güldürüsü (2014) projelerinde reji, oyunculuk ve yazarlık yaptı.

2013 yılında Karşılaşmalar adlı oyunda oyunculuk ve reji yaptı.
2019 yılında Ezel Akay ile Lâl Hayal oyunun rejisini yaptı.
2019 Nezihe Muhiddin üzerine uzun metraj bir belgesel film olan Kadın Olmanın Günahı’nda Nezihe Muhiddin’i canlandırdı.

Pandemi döneminde bir dijital tiyatro örneği olarak üretilen Her Güne Bir Vaka serisinin yönetmenliğini üstlendi ve seride oyuncu olarak yer aldı. İzolasyon monologları projesinin bir devamı olarak Hollanda Konsolosluğu’nun desteği ile bu kez uluslararası projeler olan Rotterdam İstanbul Hattı ve ardından Polikrom Portreler projesinde oyunculuk ve yönetmenlik yaptı.

Pandemi döneminde gençlik tiyatrosu alanında çalışmaya ve genç izleyici için ve/ya genç izleyici ile YouTube videoları üretmeye devam ediyor. Mardinli gençlerle beraber ürettiği Romeo&Juliet: Zoom Oyunu ve Cimri: Sesli Çizgi Roman ayrıca İlker Yasin Keskin ile beraber yazıp oynadığı Shakespeare Nasıl Olunur? ve Harpagon’un İban’ı videoları bu online tiyatro çalışmaları arasındadır.

2001 yılından itibaren tiyatro, feminizm ve politika alanından çeviriler yaptı; Noam Chomsky, bell hooks, John Tirman gibi önemli entelektüellerin eserlerini Türkçeye kazandırdı. Mimesis Tiyatro/Çeviri-Araştırma Dergisi Feminist Tiyatro Özel Sayısı’nın redaktörü ve editörlerindendir. Ayrıca Duygu Dalyanoğlu ile beraber yazdığı Zabel adlı oyunu 2018 yılında BGST Yayınları’ndan basıldı.

 

Aysel Yıldırım I Büşra Karpuz I Martha Gallego I Sevilay Saral I Ülker Uncu I Zeycan Alkış