Büşra Karpuz
 

Büşra Karpuz 18 Ekim 1992 tarihinde Mersin’in Silifke ilçesinde dünyaya geldi. Mersin Mehmet Adnan Özçelik Anadolu Lisesi’ni kazanmasıyla ailesiyle Mersin’e taşındı. Lisede tiyatro kulübüne katılıp oyunlarda rol almaya başladı. 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü kazandı. Üniversitede Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’na (BÜO) katıldı ve 2017 yılına kadar BÜO’da oyunculuk, reji, eğitmenlik, kostüm tasarımı ve yayıncılık alanlarında sorumluluk aldı. Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’nda yer aldığı oyunlar: Kadınlar Meclisi (2011), Sezuan’ın İyi İnsanı (2012), Çingenenin Şarkısı (2013), Sevgili Doktor (2014), Pera’da Bir Akşam Vakti (2015), Bahar Noktası (2016), Düşüş (2016), Aklayıcılar Kongresi (2017)

Üniversitede bulunduğu yıllarda Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü’nde (BÜKAK) faaliyet gösterdi. BÜKAK içerisinde sanat ve feminizm kapsamında çalışmalar yürüttü. 2014-2015 döneminde Zabel Yeseyan’ın hayatına dair yapılan çalışmada sorumluluk aldı ve ardından sergilenen deneme gösteriminde rol aldı. 2019 yılında Sevilay Saral ve Duygu Dalyanoğlu’nun yürütücülüğünde gerçekleşen Feminist Tiyatro Atölyesi’ne katıldı ve masallardan yola çıkarak oluşturulan Güneşin Doğusu Ayın Batısı adlı kısa oyunda rol aldı. Ayrıca senede iki kere çıkan bükak bülten’de yazıları bulunmaktadır.

Oyunculuk eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları’ndan alan Büşra Karpuz, 2019 yılında üniversiteden mezun oldu. Mezuniyet sonrasında BÜO ile ilişkisini devam ettirmiş ve 2020-2021 yıllarında çıkan eğitim prodüksiyonlarına reji danışmanlığı yapmıştır.

Hem öğrencilik döneminde hem de mezuniyet sonrasında yoğunlaştığı çalışma başlıkları şu şekildedir: Bertolt Brecht’in hayatı, dönemi ve tiyatro anlayışı; K. Stanislavski’nin Fiziksel Eylemler Yöntemi; Anton Çehov’un hayatı; Doğaçlama alanında öne çıkan yaklaşımlar.

2020 yılında BGST Tiyatro’dan yayınlanan K’nın Sesi adlı ses tiyatrosu projesinin dördüncü oyununda- Bir Diyeceğim Var adlı kısa oyunda- yer aldı. Oyun aynı zamanda Müze’de Sahne (2020) etkinlikleri kapsamında sahneye uyarlandı ve seyirciyle buluştu.

Aysel Yıldırım I Büşra Karpuz I Martha Gallego I Sevilay Saral I Ülker Uncu I Zeycan Alkış