Martha Gallego
 

Martha Gallego 1980 yılında Kolombiya, Medelin’de doğdu. 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Hollanda’ya göçtüler, burada Amsterdam Üniversitesinde Medya ve Kültür okudu. 2010 yılından beri kültürel yapımlarda proje yöneticisi olarak çalışmakta. Kültürel kurumlardan, yerel hükümetlere, elçiliklerden bireysel sanatçılara kadar farklı farklı müşterilerine bağımsız hizmet veriyor. Kişisel ve mesleki olarak medya ve toplum içerisinde kültür, kimlik ve temsil ile ilgilenen girişim ve projelere odaklanıyor. Amsterdam’da yer alan ve Türkiye ile civar bölgelerinden çağdaş sanatın ve sanatçının faaliyet gösterebileceği bir platform yaratan 7 Hills Foundation (7 Tepe Vakfı) ile 2009 yılında faaliyete başlamasından bu yana yakın şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Aralık 2015 yılından beri ise 7 Hills’i eş yöneticisi olarak temsil etmektedir.
Eylül 2021de Amsterdam’da bulunan Hogeschool voor de Kunsten’in yüksek lisans eğitim fakültesi olan DAS Graduate School’da Yaratıcı Üretim ve Sanat Girişimleri eğitimi almaya başlayacaktır. Söz konusu program kültürel yapımlarda bağlayıcı bir unsur olarak Yaratıcı Üretime odaklanmakta, sanatın toplumla, sürdürülebilirlik, kapsayıcılık, girişim, disiplinlerarası çalışmalar ve siyasetle olan ilişkilerini sorgulamaktadır.

Martha: “Hollanda’da yaşayan Kolombiya kökenli bir kadın olarak, bir kadın olmaktan beklenene orada da burada da karşı duruyorum. Kimilerine göre yeterince feminen değilken kimilerine göre ise daha “sert” ve “güçlü” olmam gerek ama bunların hiçbiri benim gerçeğim olamaz. Ben Diğeri’yim, her zaman hem de, her yerde. Çok özel bir hal bu, güç sağlayabileceğiniz ve kendinize adım adım üçüncü bir yol açmanız gereken bir hal.”

 

Aysel Yıldırım I Büşra Karpuz I Martha Gallego I Sevilay Saral I Ülker Uncu I Zeycan Alkış