Basın Bülteni >>

PROJE

Polikrom Portreler, kimi gerçek, kimi kurmaca, birbirinden renkli kadınların hikâyelerini söyleşiler, grafikler ve dijital sahnedeki oyunlar aracılığıyla izleyici ve okuyucuya taşıyan bir proje.
Projenin bir ayağını dijital sahne oluşturuyor. Bu dijital-oyunda, ana akım medyada gazetecilik yapmayı içine sindiremeyince YouTube’da bir kanal açan Elvan karakterinin söyleşilerini izliyoruz. Akademisyen ve gazeteci Elvan karakteri, "Elvan'la Polikrom Portreler" adlı programda, hayatlarını başkalarına destek olmaya adamış kadınlarla konuşuyor.  Söyleşi yapılan kadınlar da Elvan gibi kurmaca ama ayakları gerçek hayata basan karakterler. "Elvan'la Polikrom Portreler" ilham verici kadın hikâyelerini seyirciye ulaştırıyor.

Yüz yüze buluşma olanaklarının oldukça sınırlı olduğu pandemi döneminde, tiyatro yapmaya devam etmeninin yollarını araştıran bu proje, BGST Tiyatro'nun uzun yıllara dayanan "kadınların tiyatrosu" deneyimini farklı bir mecraya -dijital ortama- taşıyor.

Polikrom Portreler projesinin bir başka ayağı da çok farklı arka planlardan gelen kadınlarla hayat hikâyeleri üzerine yapılan söyleşiler.  Kurgu karakterleri beslemek üzere yaptığımız bu söyleşiler, proje ilerledikçe farklı alanlara da açıldı.  Hayat hikayeleri dinlediğimiz bu söyleşiler bize göre yaşama biçimlerini sorgulatıyor, bize ilham veriyor ve güçlendiriyor.

Polikrom Portreler sitesinde (www.polikromportreler.com) kurgusal ve gerçek yaşam hikâyeleri bir araya geliyor ve birbirini besliyor. Web sitesi de sanatçı Zeycan Alkış'ın tasarımı ve çizimleri ile projenin bir diğer ayağını oluşturuyor.

Hollanda Konsolosluğu'nun verdiği destekle gerçekleştirilen bu projede, Sevilay Saral oyunları yazdı. Aysel Yıldırım oyunların rejisini yaptı. BGST Tiyatro'dan Aysel Yıldırım ve Büşra Karpuz ile Hollandalı oyuncu Nazmiye Oral oyun karakterlerini canlandırdı. Türkiye'deki söyleşileri Ülker Uncu, Hollandalı kadınlarla yapılan söyleşileri Martha Gallego gerçekleştirdi. Zeycan Alkış, web sitesini tasarladı ve sitedeki çizimleri yaptı. Polikrom Portreler projesinin koordinatörlüğünü Ülker Uncu üstlendi.

Polikrom Portreler BGST Tiyatro'ya renkli ilişkiler ve iş birlikleri kazandırdı. Nazmiye Oral'ın oynadığı bölüm için Hollanda'dan Female Economy ile çalışıldı. İçinde yaşadıkları şehrin mahallelerini bir tiyatro laboratuarı olarak gören Female Economy, bu mahallelerdeki ötekilerin, yabancıların, göçmenlerin hikayelerini ve bakış açılarını toplayıp birbirine bağlamak için çalışıyor ve sokakları, evleri, avluları tiyatro sahnesine dönüştürüyor.

Polikrom Portreler, proje ekibinin çok emek verdiği, derinleşmeyi hedeflediği bir proje oldu. Bu projenin spesifik temalar üzerinden sürdürülmesi planlanıyor.