Ülker Uncu
 

1970 yılında İzmir’de doğdu. Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü’nden, Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliği ve Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversiteye girdiği ilk yıldan itibaren Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulubü’nün çalışmalarına katıldı. 1993 yılından itibaren Kardeş Türküler konserlerinde akordeon çaldı. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrenciliği sırasında bağımsız kadın çalışmaları yürüten Feminist Kadın Çevresi’nde (FKÇ) çalışmaya başladı. Hâlen FKÇ üyeliğini sürdürüyor.

1998 yılında Boğaziçi Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı ve üniversitenin iç bültenini çıkardı, üniversite içinde yapılan etkinlik ve konser organizasyonlarında çalıştı. Bir yandan da Kardeş Türküler projesinde çalmayı sürdürdü.

2006-2007 yıllarında yabancı bir şirket için sektör analiz raporları hazırladı.
2007 yılından itibaren Boğaziçi Gösteri Sanatları Organizasyon, Eğitim ve Yayıncılık (BGST) şirketinde çalışmaya başladı. Burada BGST’nin konser, tiyatro ve gösterilerinin organizasyonlarını yapmaya başladı.
2008 yılında Kardeş Türküler’in menajerliğini üstlendi ve hâlen bunu devam ettiriyor. Aynı yıl Kayuş Çalıkman ile birlikte Kardeş Türküler ve Sayat Nova Korosu’nun Ermenistan’da iki özel konserini organize etti.

2008 yılında çıkarılan Kardeş Türküler- 15 Yılın Öyküsü adlı kitabın editör ekibinde yer aldı ve Kardeş Türküler’in 15 yıllık hikâyesini kaleme aldı.

2009 yılında profesyonel müzisyenliği bırakarak sadece organizasyon alanında çalışmaya ve Kardeş Türküler’in yanı sıra farklı sanatçıların menajerliğini yapmaya başladı.

2012 yılında Onur Kapıkıran ile birlikte Boğaziçi Gösteri Sanatları çatısı altında Bgst Organizasyon markasını kurdu ve booking alanında da çalışmaya başladı. Türkiye’de çok sayıda belediye, festival ve konser salonuyla çalıştı. 2015’ten itibaren Avrupa ve Afrika’daki müzik festivallerine katıldı.

2015 yılında İstanbul’da yapılan “In Memoriam” konserinin organizasyon ekibinde yer aldı.

2016 ve 2019 yılları arasında Nilüfer Müzik Festivali ve Nilüfer Caz Festivali’nin booking, sanatçı lojistikleri ve sahne yönetimlerini Bgst Organizasyon ekibiyle yürüttü.

2020 yılında Women of World (WOW) İstanbul’un danışma kurulunda yer aldı.

 

 

Aysel Yıldırım I Büşra Karpuz I Martha Gallego I Sevilay Saral I Ülker Uncu I Zeycan Alkış